Panele grzewcze

Za zmianą źródła ogrzewania przemawiają zarówno rosnące koszty, jak i negatywny wpływ na środowisko, jaki wywierają systemy grzewcze oparte na paliwach stałych, które są tradycyjnym rozwiązaniem w Polskich domach. Jednym z rozwiązań cieszących się rosnącym zainteresowaniem są panele grzewcze na podczerwień – wykorzystanie energii elektrycznej to tani i korzystny dla środowiska sposób na ogrzanie domu czy biznesu, szczególnie w połączeniu z energią odnawialną pochodzącą prosto z promieni słońca!

PANELE NA PODCZERWIEŃ – CO WARTO WIEDZIEĆ?

Panele grzewcze wykorzystują technologię podczerwieni, znaną również jako technologia infrared od angielskiej nazwy tego promieniowania, która stanowi skuteczne i wydajne źródło ciepła. To rozwiązanie wygodne w użyciu, łatwe w obsłudze i pozwalające na ogrzanie całego budynku i utrzymanie w nim stałej temperatury niezależnie od pory roku – w dodatku jego zasada działania, przede wszystkim równomierne rozprowadzanie ciepła, sprawia, że jest dużo bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie konwekcyjne.

Jak działa panel grzewczy na podczerwień?

  • Panele grzewcze zasilane są energią elektryczną, którą przekształcają w ciepło przy wykorzystaniu podczerwieni (fal cieplnych).
  • Fala podczerwona emitowana przez panel grzewczy elektryczny rozchodzi się po całym pomieszczeniu, ogrzewając obiekty, które napotka na swojej drodze – w tym meble, ściany, ale też przebywające w nim osoby.
  • Obiekty te absorbują ciepło, by po ogrzaniu oddać je z powrotem do otoczenia, co pozwala na osiągnięcie komfortowej temperatury powietrza.

To właśnie mechanizm działania jest największą zaletą ogrzewania podczerwienią – energia nie jest tracona z powodu ogrzewania samego powietrza, trafiając zamiast tego bezpośrednio do celu. Dzięki temu satysfakcjonujący efekt grzewczy można osiągnąć przy zdecydowanie niższym nakładzie energii, a więc również niższym kosztem!

PANELE PODCZERWIENI – JAKIE SĄ KORZYŚCI?

Dla osiągnięcia optymalnych efektów niezwykle ważny jest prawidłowy dobór mocy (30 W/m3). Dzięki właściwym parametrom panele pozwalają na utrzymanie stałej temperatury na poziomie 22-23°C, pobierając energię średnio przez 5 godzin w ciągu doby (jest to uśredniony wynik przy uwzględnieniu całorocznego sezonu grzewczego). To jednak sposób nie tylko na tanie źródło ciepła, promieniowanie emitowane przez panele grzewcze elektryczne wpływa również na stan samego budynku – osusza ściany, dzięki czemu eliminuje wilgoć, grzyb i pleśń, a także wszystkie powiązane z nimi problemy i negatywne skutki.

BEZPIECZEŃSTWO

Nie bez powodu działanie ogrzewania wykorzystującego podczerwień porównywane jest do promieni słonecznych – w środowisku naturalnym fale tego rodzaju emitowane są właśnie przez słońce. Jest to promieniowanie absolutnie bezpieczne dla zdrowia.

BRAK ZANIECZYSZCZEŃ

Panele grzewcze to ogrzewanie elektryczne – do wytwarzania ciepła nie wykorzystuje więc paliw stałych, a co za tym idzie, nie przyczynia się do powstawania smogu poprzez emisję zanieczyszczeń do otoczenia. Dla jeszcze większych korzyści dla środowiska warto do ich zasilenia wykorzystywać czystą energię z fotowoltaiki.

NISKIE KOSZTY OGRZEWANIA

Inwestycja w panele pozwala na znaczną redukcję wydatków związanych z ogrzewaniem budynku. Oszczędności wynikają przede wszystkim z wydajności – do wytworzenia ciepła zużywana jest znacznie niższa ilość energii niż w przypadku tradycyjnych źródeł ciepła.

WIĘKSZA KONTROLA

Wygoda tego rozwiązania polega również na swobodzie doboru optymalnej temperatury dla poszczególnych pomieszczeń – dla każdego pokoju możesz ustawić inną temperaturę, by zapewnić sobie maksymalny poziom komfortu.

ESTETYKA

Dyskretny wygląd paneli pozwala na ich wkomponowanie w wystrój wnętrza bez zaburzania jego stylu i walorów estetycznych – możliwość montażu na suficie sprawia, że stają się praktycznie niewidoczne.

JAKOŚĆ POWIETRZA

Rozchodzenie się fal cieplnych nie wysusza powietrza i nie powoduje jego cyrkulacji, dzięki czemu w powietrzu nie unosi się kurz i drobnoustroje – to rozwiązanie dobre przede wszystkim dla alergików, ale przyniesie większy komfort oddychania wszystkim domownikom.

WYGODA

To system grzewczy, który jest praktycznie bezobsługowy. Zasilany energią elektryczną nie wymaga dokładania opału, rozpalania ani czyszczenia, pozwala za to na szybką i wygodną regulację ustawień dla dostosowania temperatury do aktualnych potrzeb. Wybierając wysokiej jakości panele od sprawdzonych dostawców, możesz liczyć na ich wieloletnie działanie bez żadnych awarii i uszkodzeń.

OSZCZĘDNOŚĆ MIEJSCA

W przeciwieństwie do grzejników, które znacznie wpływają na funkcjonalność pomieszczenia, panele zajmują zdecydowanie mniej miejsca – mogą być montowane zarówno na ścianach, jak i na suficie, co pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dodatkową zaletą jest brak pieca, dzięki czemu nie potrzebujesz kotłowni ani miejsca do przechowywania opału.

DLACZEGO SOLARSPOT?

Zespół SolarSpot to grupa doświadczonych specjalistów ds. czystej energii i zielonych rozwiązań – stale rozbudowujemy naszą ofertę, wykorzystując innowacyjne rozwiązania, dzięki którym zyskujesz szansę na osiągnięcie jeszcze większych korzyści. Wszystkie projekty tworzymy, uwzględniając rzeczywiste potrzeby klientów, a do ich realizacji stosujemy tylko sprawdzone i najwyższej klasy komponenty – oferowane przez nas panele grzewcze charakteryzują się wysoką jakością i wydajnością. Co dokładnie możemy dla Ciebie zrobić? Pomożemy Ci dobrać właściwą moc paneli, wskażemy ich optymalne rozmieszczenie i zadbamy o ich profesjonalny montaż będący gwarancją sprawnego i bezawaryjnego działania.

MONTAŻ PANELI GRZEWCZYCH

Panele mogą być montowane na ścianach i na suficie, a sam proces instalacji nie jest skomplikowany. Wystarczy zamontować panel na podczerwień w wybranym miejscu oraz podłączyć go do termostatu, by cieszyć się tanim źródłem ciepła w swoim domu. Na efektywność systemu ogromny wpływ ma jednak umiejscowienie panelu – wybierając idealną lokalizację warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Panele powinny być rozmieszczone w pomieszczeniu w sposób umożliwiający równomierne rozchodzenie się promieniowania po całej jego powierzchni.
  • W przypadku montażu na ścianach należy zadbać o to, by panele nie były zasłonięte, np. przez meble, co mogłoby mieć wpływ na ich efektywność.
  • Umieszczając panele w łazience lub kuchni, warto wybierać modele wodoszczelne, lub zadbać o instalację w miejscu, które nie naraża urządzenia na bezpośredni kontakt z wodą.
  • Miejsce instalacji powinno minimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych.

JAK SFINANSOWAĆ INWESTYCJĘ?

W ramach rządowego programu Czyste Powietrze możliwe jest otrzymanie dotacji na wymianę starego ogrzewania na nowoczesne, bardziej wydajne i lepsze dla środowiska źródła ciepła. To szansa na otrzymanie bezzwrotnego dofinansowania, dzięki któremu opłacalność inwestycji w elektryczny system grzewczy wzrośnie jeszcze bardziej. W SolarSpot pomożemy Ci w znalezieniu optymalnych rozwiązań dla Twojego projektu i dopełnieniu niezbędnych formalności.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz



    UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

    Wypełnij formularz kontaktowy

    SPOTKANIE

    Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

    OFERTA

    Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

    REALIZACJA

    Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

    PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

    Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

    Masz pytania?

    Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.