Właściciele elektrowni słonecznych często zadają sobie pytanie o to, jak myć panele fotowoltaiczne. Utrzymanie swojej instalacji w czystości jest kluczowe dla zachowania najwyższej wydajności całego systemu. Należy jednak przestrzegać kilku zasad, aby czyszczenie paneli fotowoltaicznych było skuteczne i nieszkodliwe.
Jako że instalacja fotowoltaiczna znajduje się na zewnątrz, jest poddawana działaniu opadów atmosferycznych, takich jak śnieg i deszcz. Ponadto ulega zabrudzeniu za sprawą kurzu, pyłu oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń powietrza (np. spalin samochodowych). Panele fotowoltaiczne mogą zostać również zabrudzone przez zwierzęta, przede wszystkim ptaki. Z tego względu panele słoneczne powinno się czyścić i nie jest to zbyt trudne. Wystarczy działać ostrożnie i rozważnie, pamiętając o tym, aby nie uszkodzić konstrukcji.
Jeśli dostęp do instalacji jest łatwy (np. bezpośrednie wyjście na dach, instalacja na gruncie z możliwością ustawienia pod nią drabiny), można wykonać pielęgnację samodzielnie. Należy jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby nie doszło do wypadku. Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej firmy zajmującej się czyszczeniem instalacji fotowoltaicznych. Posiadają one specjalne zabezpieczenia i środki ochrony indywidualnej, dzięki czemu mogą chodzić po dachu.
Spis treści
Czym myć panele fotowoltaiczne?
Fotowoltaikę należy myć produktami specjalnie do tego przeznaczonymi. Złej jakości środki, takie jak mydło ścierne, mogą doprowadzić do powstanie rys i uszkodzeń. Niektóre płyny mogą również okazać się za słabe i czyszczenie okaże się nieskuteczne. Zaleca się, aby panele słoneczne czyścić za pomocą wody destylowanej (lub deszczówki) oraz miękkiej gąbki. Jeśli dostrzegamy wiele trudnych do usunięcia plam i zacieków, należy użyć mieszaniny niewielkiej ilości płynu do mycia szyb i octu winnego. Panele fotowoltaiczne można również czyścić mydłem, jednak w takim przypadku należy dokładnie spłukać je wodą destylowaną.
Na rynku pojawiły się również panele samooczyszczające się, które są wyposażone w zraszacze. Zazwyczaj działają one w dwóch trybach. W pierwszej z nich dochodzi do czyszczenia mieszaniną wody i mydła. Natomiast w drugiej fazie instalacja jest płukana samą wodą. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych odbywa się pod niskim ciśnieniem, dzięki czemu nie dochodzi do ich uszkodzenia. Nie jest to jednak rozwiązanie wymagane, gdyż tradycyjna pielęgnacja instalacji jest wystarczająca dla zachowania wysokiej wydajności systemu.
Jak myć panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne w większości przypadków nie wymagają zbytniej pielęgnacji. Jest to spowodowane nachyleniem ich pod takim kątem, który sprawia, że opady atmosferyczne zwyczajnie z nich spływają. Na odpowiednio zamontowanej konstrukcji nie zalega śnieg ani nie gromadzi się deszcz. Zdarza się jednak, że ogniwa zostają pokryte kurzem lub pyłem unoszącym się w powietrzu. Jeśli zabrudzenie będzie duże, może wpłynąć na wydajność instalacji. Oznacza to, że nasza elektrownia będzie produkować mniej energii, a co za tym idzie – nie wykorzystamy jej pełnego potencjału.
Do mycia fotowoltaiki należy wykorzystywać miękkie szczotki lub gąbki, które nie zarysują ogniw. Najlepiej jeśli będą one wykonane z nylonu. Czyszczenie powinno odbywać w sposób delikatny, bez dociskania i szorowania. Powinno się dbać o to, aby nie powstały zarysowania lub zacieki. Należy dbać o to, aby nie opierać się ani nie stawać na modułach. Dobrze wykonana pielęgnacja wspomaga konserwację ogniw, co może mieć pozytywny wpływ na ogólną sprawność i efektywność całej elektrowni słonecznej.
Czego nie należy robić?
- nie stosować wody z kranu (pozostawia osad z kamienia),
- nie chodzić po modułach i nie opierać się o nie,
- nie używać szorstkich gąbek,
- nie używać myjki ciśnieniowej (może zerwać lub uszkodzić kable łączące moduły),
- nie wchodzić na dach bez zabezpieczenia,
- nie stosować detergentów,
- nie dociskać i nie szorować paneli fotowoltaicznych,
- nie myć ogniw w środku dnia lub latem.
Kiedy wykonać czyszczenie paneli fotowoltaicznych?
Pochyłe ułożenie paneli fotowoltaicznych gwarantuje ich samooczyszczenie. W okresach obfitych i częstych deszczy nie ma potrzeby pielęgnować instalacji, gdyż systematycznie spłukują one wszelkie zakurzenie i zalegające liście. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest wymagane latem i wiosną. Wtedy to rolnicy uprawiają ziemię, co wiąże się z drobinkami pyłków, traw i nasion, które unoszą się w powietrzu podczas żniw.
Najlepiej jest przyjąć, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się dwa razy w roku: jeden raz na wiosnę, a drugi raz w lato. Nie są to jednak sztywne ramy i możemy kierować się własną intuicją. Może być bowiem tak, że w naszej okolicy zanieczyszczenie powietrza osiąga bardzo wysoki poziom, przez co mycie ogniw może być wymagane znacznie częściej. Warto co jakiś czas spojrzeć na swoją instalację i ocenić, czy potrzebuje ona pielęgnacji.
Może także zdarzyć się, że na ogniwach pojawią się niewielkie zabrudzenia (np. ptasie odchody). Nie ma wtedy potrzeby, aby myć panele fotowoltaiczne w całości. Lepiej jest przetrzeć lub zeskrobać pojedyncze zabrudzenie. Nawet punktowe zabrudzenia mają negatywny wpływ na wydajność fotowoltaiki. Szczególnie problematyczne są ptasie odchody, gdyż mogą one wywołać korozję oraz odbarwić płytkę krzemową.
Równie ważna jest pora czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Najlepiej jest zabrać się za to z samego rana lub w pochmurny dzień. Zminimalizuje to ryzyko nagłej zmiany temperatury, która w przypadku letnich upałów może być bardzo duża. Zimą natomiast problemem może okazać się śnieg lub lód, który zalega na instalacji. Nie należy jednak go usuwać na siłę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest poczekanie aż śnieg sam stopnieje. Ewentualnie można rozważyć zamiatanie paneli fotowoltaicznych. Pozwoli to na częściowe ich odsłonięcie. Jeśli uda się choć w połowie usunąć osad, instalacja powinna zacząć pracować. Przepływ prądu nagrzeje panele, co spowoduje topnienie śniegu.