W tym roku dofinansowanie do zakupu i montażu pomp ciepła było możliwe za sprawą programu Czyste Powietrze. Dotację mogły uzyskać osoby, które zdecydowały się na wymianę starych źródeł ogrzewania. Program nie był jednak dostępny dla tych, którzy dopiero budują dom. To się jednak wkrótce zmieni za sprawą programu Moje Ciepło. Umożliwi on dofinansowanie pomp ciepła w przypadku nowopowstałych nieruchomości.
Program Czyste Powietrze funkcjonuje od 2019 r. i co roku jest systematycznie odnawiany. Program ma na celu zmniejszyć poziom emisji zanieczyszczeń do atmosfery poprzez wspieranie innowacyjnych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Jak do tej pory każdego roku ustalano budżet, który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczał na dofinansowanie przedsięwzięć pozwalających zastąpić stare źródła ciepła – nowymi i bardziej efektywnymi. Program obejmuje demontaż źródła na paliwo stałe i montaż pompy ciepła albo kotłowni gazowej.
W ramach Czystego Powietrza możliwe jest przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, wymiana instalacji centralnego ogrzewania lub systemów grzania wody użytkowej, a także zamontowanie mechanicznej wentylacji z funkcją odzysku ciepła. Wsparciem objęta jest również fotowoltaika, dając szansę na pokrycie do 5 000 zł kosztów zakupu i montażu elektrowni słonecznej wraz z pompą ciepła.
Program Czyste Powietrze posiada jednak spore ograniczenie. Otóż, mogli z niego skorzystać wyłącznie właściciele lub współwłaściciele już istniejących nieruchomości. Z tego powodu NFOŚiGW zapowiedziało start programu Moje Ciepło, który będzie przeznaczony dla właścicieli dopiero budowanych domów.
Spis treści
Czyste Powietrze – podsumowanie
Podsumowanie tegorocznej edycji programu Czyste Powietrze wskazuje, że beneficjenci najczęściej decydowali się na montaż źródła zasilanego paliwem kopalnym. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjęły do lipca niecałe 16 000 wniosków uwzględniających wymianę źródła ciepła, z czego blisko to:
- 40% – kotły gazowe kondensacyjne,
- 20% – kotły na biomasę,
- 17% – kotły węglowe,
- 15% – powietrzne pompy ciepła,
- 2% – pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody.
Inwestycje w pompy ciepła są ważnym elementem koncepcji rozwoju OZE w Polsce. Ich udział w rynku jest kluczową kwestią dla zmniejszenia poziomu smogu. Pompy ciepła cieszą się jednak popularnością głównie wśród osób, które dopiero budują dom. Mogą oni bowiem odliczyć zakup urządzenia od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W Polsce długo brakowało ogólnokrajowego programu dopłat, który wsparłby inwestycje w pomy ciepła w nowych domach jednorodzinnych. Rozwiązaniem tego problemu ma być program Moje Ciepło.
Program Moje Ciepło – na czym polega?
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada, że program Moje Ciepło będzie umożliwiał otrzymanie dotacji do 30% kosztów kwalifikowanych. Wartość dofinansowania będzie uzależniona od rodzaju zastosowanej pompy ciepła. Maksymalność wartość inwestycji nie będzie mogła przekraczać 21 000 zł.
Zakłada się, że Moje Ciepło przyczyni się do zwiększenia zainteresowania pompami ciepła, a także wesprze rynek odnawialnych źródeł energii. W 2020 r. w Polsce sprzedano blisko 56 000 pomp ciepła. Stanowi to 70% wzrost rok do roku. Najbardziej spopularyzowane są urządzenia typu powietrze/woda, których sprzedano blisko 40 000 (wzrost o 108% względem 2019 r.). Oznacza to, że po raz pierwszy w historii liczba sprzedanych pomp ciepła przekroczyła liczbę sprzedanych kotłów węglowych. Miejmy nadzieję, że program Moje Ciepło jeszcze bardziej wzmocni tą proekologiczną tendencję.
Według założeń nabór wniosków do programu Moje Ciepło ma ruszyć w I lub II kwartale 2022 r. Dotacją zostanie objęty zakup i montaż pomp ciepła we wciąż budowanych budynkach jednorodzinnych. Skorzystać z niego będą mogli właściciele lub współwłaściciele nieruchomości. Prace nad planem nowego programu trwają. Póki co wciąż nie określono, jaki budżet będzie do dyspozycji.