Mój prąd 2021

Dofinansowanie fotowoltaiki z programu Mój Prąd w 2021 r.

Po miesiącach spekulacji i przypuszczeń znamy już dokładne zasady programu Mój Prąd 2021 oraz zmiany wprowadzone w stosunku do jego ubiegłorocznej odsłony. Nabór wniosków o dofinansowanie rozpoczął się 1 lipca br. i jest już trzecią okazją dla osób zainteresowanych zakupem instalacji fotowoltaicznej dla domu na otrzymanie bezzwrotnej dotacji na ten cel. Ogromna popularność dwóch poprzednich edycji oraz systematycznie rosnące zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce pozwalają zakładać, że również w tym roku nie zabraknie chętnych na uzyskanie wsparcia w sfinansowaniu swojej inwestycji.

MÓJ PRĄD 3.0 – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Mój Prąd to program priorytetowy prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, którego przewidywany budżet sięga aktualnie kwoty 534 000 000 zł. Jego zadaniem jest promowanie fotowoltaiki i zwiększanie udziału energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w zasilaniu polskich domów. Wsparcie finansowe udzielane jest w postaci bezzwrotnych dotacji wynoszących do 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, czyli zakupu oraz montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Kto może otrzymać dotację w ramach programu Mój Prąd?

Dofinansowanie dostępne jest tylko dla osób fizycznych, których instalacja:

  • została już podłączona do sieci,
  • jest objęta umową kompleksową z zakładem energetycznym,
  • produkuje energię elektryczną wykorzystywaną na własne potrzeby.

Warunkiem koniecznym udziału w programie jest złożenie poprawnie wypełnionego wniosku oraz spełnienie wymagań określonych w regulaminie.

Jakie inwestycje obejmuje dofinansowanie Mój Prąd?

Do udziału w programie kwalifikują się nowe domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy wynoszącej od 2 do 10 kW, które zostały zamontowane i podłączone do sieci – środki nie są przyznawane na pokrycie kosztów rozbudowy istniejących już instalacji. Co ważne, Mój Prąd 3.0 obejmuje tylko inwestycje, których finalizacja miała miejsce po 1 lutego 2020 r. – nie ma więc możliwości uwzględnienia we wniosku wydatków poniesionych przed tą datą.

Wysokość dofinansowania – program Mój Prąd 2021

Nowa edycja programu przyniosła zmianę w możliwej do uzyskania kwocie dofinansowania – nadal otrzymać można do 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak maksymalna dotacja Mój Prąd wynosi obecnie 3000 zł. Przyznane środki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy program Mój Prąd 2021 można łączyć z innymi formami dofinansowania?

Nie, warunki programu jasno wskazują, że dotowana instalacja nie może być jednocześnie finansowana z innych źródeł oferujących środki publiczne, np. programów gminnych czy programu Czyste Powietrze, nie wykluczają jednak skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej – po odjęciu przyznanej sumy reszta poniesionych kosztów może zostać odliczona od podatku. Przy zakupie fotowoltaiki na kredyt otrzymanie dotacji możliwe jest tylko w przypadku pożyczek komercyjnych.

Istotne terminy

Nabór do programu wystartował od dnia 1.07.2021 r., a przewidywana data jego zakończenia to 22.12.2021 r. – w przypadku wcześniejszego wyczerpania się puli dostępnych środków przyjmowanie wniosków wstrzymane zostanie jednak wcześniej. Biorąc pod uwagę liczbę chętnych do udziału w poprzednich edycjach, nie warto odkładać swojej inwestycji i wnioskowania o dotację na później.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK O DOTACJĘ Z PROGRAMU MÓJ PRĄD 3.0?

Składanie wniosków możliwe jest tylko drogą elektroniczną poprzez wykorzystanie Generatora wniosków o dofinansowanie na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl/ – do założenia konta na portalu niezbędne jest posiadanie przez wnioskodawcę e-dowodu lub profilu zaufanego.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

  • Kopie faktur poświadczających poniesione koszty wynikające z zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej
  • Dowód opłacenia inwestycji
  • Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej z datą przyłączenia instalacji do sieci

Wszystkie wymagane dokumenty należy przygotować w wersji elektronicznej i dodać do wniosku jako załączniki w wyznaczonych miejscach formularza.

Czy wniosek trzeba złożyć samodzielnie?

W imieniu osoby ubiegającej się o przyznanie dofinansowania wniosek złożyć może pełnomocnik. W takim przypadku wśród dołączonych dokumentów powinno znaleźć się również pełnomocnictwo.

Skorzystaj z dofinansowania w ramach programu Mój Prąd 2021!

Wybierając ofertę SolarSpot, zyskujesz kompleksową usługę obejmującą nie tylko dobór optymalnych rozwiązań i projekt instalacji fotowoltaicznej stworzony pod kątem Twoich potrzeb, ale też wsparcie naszych specjalistów ds. finansowania. Z nami nie musisz martwić się formalnościami – wniosek o dotację Mój Prąd złożymy za Ciebie! Jeśli interesują Cię korzyści płynące z fotowoltaiki, zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z dostępnymi możliwościami!

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz



    UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

    Wypełnij formularz kontaktowy

    SPOTKANIE

    Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

    OFERTA

    Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

    REALIZACJA

    Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

    PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

    Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

    Masz pytania?

    Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.