Magazyny energii

FOTOWOLTAIKA DLA DOMU

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Magazyny energii są bezpośrednim następstwem popularyzacji odnawialnych źródeł energii. Wynika to z faktu, że wyprodukowany za sprawą promieniowania słonecznego prąd musi zostać gdzieś przechowany. W przeciwnym razie dochodzi do jego marnotrawstwa, a co za tym idzie utraty całego sensu inwestycji w fotowoltaikę. Magazyny energii elektrycznej pozwalają uniknąć wielu problemów związanych z nieprzewidywalnością alternatywnej energii, a jednocześnie dają gwarancję niezależności energetycznej.

Odnawialne źródła energii charakteryzują się dużą nieprzewidywalnością. Podobnie jak zaskakująca potrafi być przyroda, tak samo zaskoczyć mogą nas warunki atmosferyczne. Prąd natomiast jest zarówno kluczowym elementem naszego codziennego życia, jak i podstawą całej gospodarki. Z konieczności zapewnienia stałości prądu na potrzeby działania sprzętów i systemów wykorzystywanych w domach, przedsiębiorstwach i gospodarstwach rolnych, powstały magazyny energii.

CO TO JEST MAGAZYN ENERGII?

Magazyny energii mają prosty cel: mają umożliwiać gromadzenie i przechowywanie wygenerowanych nadwyżek energii. Stosowane są przede wszystkim w przypadku czerpania energii ze źródeł odnawialnych, takich jak: promieniowanie słoneczne, wiatr i woda.

Zdobyte nadwyżki można odebrać z magazynu energii w późniejszym okresie, dzięki czemu mamy zapewniony stały dostęp do prądu.

Przestajemy być także zależni od zewnętrznych dostawców, a wszystkie awarie o charakterze lokalnym, przerwy w dostawie prądu czy nagłe skoki napięć przestają nas dotyczyć.

JAK DOBRAĆ MAGAZYN ENERGII EKLEKTYCZNEJ?

Istnieją różne rodzaje magazynów energii. Głównym kryterium podziału jest pojemność baterii. Wybranie najlepszej opcji wymaga obliczenia zapotrzebowania dobowego oraz rocznego dla danego gospodarstwa domowego.

Jeśli roczne zapotrzebowanie wynosi 8500 kWh (dobowe równe jest ok. 23 kWh), a instalacja fotowoltaiczna dostarcza 10 kWp to dzienna produkcja przewyższa zapotrzebowanie dobowe. Przy zastosowaniu magazynu energii celem zwiększenia autokonsumpcji w ciągu dnia gromadzi się energię pozwalającą na zasilanie domu w nocy. W takim przypadku wystarczy zastosować magazyn energii o pojemności 10,1 kWh, aby zaspokoić ok. 90% zapotrzebowania.

Z kolei w okresach, gdy produkcja energii przez panele fotowoltaiczne jest mniejsza od zapotrzebowania, musimy pobrać energię z sieci. Pamiętając przy tym, że taryfa nocna jest tańsza możemy naładować baterię pomiędzy godziną 6 a 22. Nawet niewielki magazyn energii znacznie podnosi poziom konsumpcji własnej energii. Jednak zbyt mała pojemność baterii nie pozwoli na zasilenie domu energią z tańszej taryfy.

MAGAZYNOWANIE ENERGII W BATERIACH

Baterie zamontowane w magazynach energii wykorzystują technologię litowo-żelazowo-fosforanową. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo układu. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych, magazyny energii nie mogą spowodować wybuchu ani nie uwalniają szkodliwych substancji. W przypadku baterii typu BYD proponowanych przez SolarSpot możliwe jest uruchomienie systemu przy zaledwie dwóch modułach.

Co więcej technologia ta cechuje się wysoką wydajnością prądową, długim czasem eksploatacji oraz dużą gęstością energetyczną. Znajdujące się w ofercie baterie wyróżniają się największym z możliwych poziomów koncentracji energii. Sprawdzają się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach.

Zasada działania systemu jest bardzo prosta. Dostarczona do magazynu energia przechowywana jest w postaci chemicznej, po czym zostaje ponownie przekształcona i oddawana w formie energii elektrycznej. Przykładowo, jeśli instalacja fotowoltaiczna produkuje 7 kW, podczas gdy zapotrzebowanie danego budynku wynosi 6 kW, system zasila obciążenia domowe, a nadwyżkę w postaci 1 kW magazynuje. Jeśli bateria jest już zapełniona, nadwyżka jest oddawana do sieci. W przypadku, gdy produkcja energii z paneli fotowoltaicznych spadnie, brakująca moc jest pobierana z magazynu.

JAK DZIAŁAJĄ MAGAZYNY ENERGII?

Magazyny energii elektrycznej mogą funkcjonować w trzech trybach:

Tryb ogólny

Uznawany jest za podstawowy, dzięki niemu magazyn energii w pierwszej kolejności zasila obciążenia domowe, następnie ładuje akumulator, a na koniec przekazuje nadwyżkę do sieci. W nocy zaś obciążenia zasilane są poprzez akumulator.

Tryb rezerwowy (back-up)

akumulator stanowi zapasowe źródło zasilania w przypadku awarii sieci. Oznacza to, że dopóki sieć działa, akumulatory nie zasilają obciążeń. W takim przypadku magazyn energii może być załadowany zarówno poprzez panele fotowoltaiczne, jak i poprzez sieć elektryczną.

Tryb oszczędnościowy

ma na celu ograniczać obciążenia szczytowe. Magazyn energii jest ładowany i rozładowywany w ustalonym wcześniej czasie, dzięki czemu można dostosować zużycie prądu względem taryf szczytowych i pozaszczytowych.

MAGAZYN ENERGII DO FOTOWOLTAIKI

Magazynowanie energii skutecznie zwiększa korzyści wynikające z własnej instalacji fotowoltaicznej. Energia wytworzona za sprawą paneli słonecznych nie zawsze zostaje bowiem zużyta w całości. Wynika to z faktu, że zapotrzebowanie na nią w różnych porach dnia jest inne (np. nie pobieramy prądu, gdy nie ma nas w domu). W drugą stronę to także działa, czyli są okresy, w których potrzebujemy więcej energii niż są w stanie w danej chwili dostarczyć panele fotowoltaiczne. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie magazyn energii do fotowoltaiki.

Magazyny energii pozwalają zwiększyć poziom autokonsumpcji, czyli zużycia własnego. Oznacza to, że w ciągu dnia nadwyżka energii nie jest w całości oddawana do sieci, ale ładuje akumulatory zasilające dom w okresie, gdy panele fotowoltaiczne nie działają. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy korzystać z prądu również w nocy.

Decydując się na fotowoltaikę, głównym powodem jest oszczędzanie na rachunkach za prąd. Magazyny energii dopełniają ten cel. Ustawiając czas i godzinę ich pracy można ładować baterie przy użyciu energii elektrycznej wyliczanej na podstawie stawek poza okresem szczytowym, czyli według tzw. taryfy nocnej. Jednocześnie magazyn energii zostaje rozładowany podczas godzin szczytowych. Skutkiem takiego rozwiązania jest możliwość skorzystania z niższych cen energii.

Panele fotowoltaiczne zapewniają niezależność energetyczną. Oznacza to, że inwestorzy nie muszą przejmować się awariami sieci dostarczanej przez zakłady energetyczne, gdyż mają własną elektrownię słoneczną. Magazyny energii mogą pełnić rolę zasilania awaryjnego, dzięki czemu niezależnie od tego co się stanie, mamy zapewniony dostęp do prądu, a nasze urządzenia mogą nieprzerwanie działać.

MAGAZYNOWANIE ENERGII – OPŁACALNOŚĆ

Magazyny energii w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi tworzą parę idealną, która wzajemnie wydobywa z siebie to, co jest w nich najlepsze. Domowy magazyn energii znacząco podnosi wskaźnik samowystarczalności za sprawą zwiększenia zużycia własnego. Jest to możliwe, ponieważ energia elektryczna pochodząca z instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystywana w ciągu dnia celem optymalizacji zużycia własnego. Nadwyżka energii ładuje akumulatory zasilające obciążenie w nocy. Nie ma więc potrzeby czerpać prądu z dodatkowego źródła nawet po zmroku.

Domowy magazyn energii znacznie ogranicza obciążenie szczytowe. Jest to możliwe dzięki funkcji ustawiania czasu ładowania i rozładowania. Magazyn energii może być ładowany poza okresem stawek szczytowych, a także rozładowywany w godzinach szczytu, co pozwala na zasilenie obciążeń.

Wartościowa jest również funkcja rezerwowa dla kluczowych obciążeń. Tzw. back-up sprawia, że po podłączeniu obciążenia do strony rezerwowej falownika, kluczowe dla nas urządzenia mogą bezproblemowo działać nawet w przypadku awarii sieci. Dzięki tej opcji nie musimy martwić się o funkcjonowanie ważnych sprzętów, takich jak: lodówki, lampy i komputery. Magazyn energii z funkcją back-up automatycznie przełącza się na tryb rezerwowy w zaledwie 10 milisekund.

CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?

Dowiedz się, ile możesz zaoszczędzić!
Umów się na darmową analizę: Wypełnij formularz



    UMÓW WIZYTĘ EKSPERTA

    Wypełnij formularz kontaktowy

    SPOTKANIE

    Nasz ekspert ds. fotowoltaiki skontaktuje się z Tobą w celu uzgodnienia terminu spotkania

    OFERTA

    Na podstawie zebranych informacji przedstawimy ofertę realizacji instalacji

    REALIZACJA

    Wykonamy instalację i zaczniesz oszczędzać!

    PROFESJONALNA OBSŁUGA POSPRZEDAŻOWA

    Monitorujemy działanie Twojej instalacji 24/7

    Masz pytania?

    Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.