Instalacje fotowoltaiczne mogą pokryć zapotrzebowanie energetyczne domu, firmy lub gospodarstwa rolnego. Posiadają wiele zastosowań, a w tym mogą zasilać sprzęty i systemy wykorzystywane w budynku. Panele słoneczne umożliwiają również ładowanie samochodów elektrycznych lub hybrydowych. Dzięki indywidualnie dobranej konstrukcji można czerpać energię słoneczną, po czym przetwarzać ją na prąd, którym obsługiwana będzie stacja ładowania. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zmniejszyć koszty związane z użytkowaniem pojazdu. Co więcej sam proces ładowania jest znacznie krótszy niż w przypadku standardowego gniazdka.
CZYM JEST ŁADOWARKA DO SAMOCHODU ELEKTRYCZNEGO?
Ładowarki do samochodów elektrycznych to niewielkie urządzenia, które służą do ładowania pojazdów elektrycznych lub hybrydowych typu plug-in. Mają charakter uniwersalny, co oznacza, że można ich używać do każdego modelu pojazdu. Istnieje wiele rodzajów, które różnią się pod względami technicznymi, takimi jak: rodzaj zasilania, generowana moc, długość kabla i typ wtyczki.
W ofercie SolarSpot znajdują się ładowarki wykorzystujące prąd zmienny (AC) i zasilanie trójfazowe typu B, dzięki czemu można stosować je do każdego pojazdu, zachowując przy tym najwyższą wydajność. Każda ładowarka do samochodu elektrycznego cechuje się dużym stopniem odporności zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ często montowane są na świeżym powietrzu lub w chłodnych, wilgotnych przestrzeniach (np. garażach). Zaś dzięki dużej wytrzymałości można stosować je na zewnątrz przez cały rok, niezależnie od pogody.
Własna ładowarka do samochodu elektrycznego zwiększa komfort użytkowania pojazdów zeroemisyjnych, gdyż uniezależnia swojego właściciela od infrastruktury ogólnodostępnych stacji ładowania. Swobodny dostęp do urządzenia zamontowanego w swoim domu sprawia, że ładowanie samochodów elektrycznych nie stanowi żadnego problemu. Inteligentny system komunikacji między stacją a pojazdem, a także wykorzystanie wytrzymałych materiałów podczas produkcji urządzenia dają gwarancję sprawnego działania przez wiele lat.
JAK DZIAŁAJĄ STACJE ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH?
Ładowarki do samochodów elektrycznych umieszczane są zazwyczaj na stacjach paliw. Coraz częściej można je również spotkać na parkingach hoteli, centrów handlowych lub zakładów przemysłowych. W praktyce każdy może posiadać własną stację ładowania samochodów elektrycznych w swoim domu. Koszt takiego urządzenia jest niewielki względem uzyskiwanych korzyści.
Domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych musi zostać podłączona do pojazdu za sprawą specjalnych złącz. Urządzenie posiada wyłącznik różnicowoprądowy (RCD), który zapewnia całkowite bezpieczeństwo podłączenia. Ponadto monitoruje temperaturę, napięcie, a także sprawdza stan połączenia jeszcze przed rozpoczęciem ładowania.
Na czas ładowania wpływ mają dwa czynniki: pojemność baterii oraz moc stacji. Przykładowo przy stacji o mocy 50kW oraz baterii o pojemności ok. 25 kWh uda nam się załadować samochód elektryczny w niecałe pół godziny.
W przypadku gniazdek tradycyjnych trwa to od kilku do nawet kilkunastu godzin. W niektórych modelach możliwe jest ustalenie czasu i mocy ładowania, dzięki czemu można dostosować pracę urządzenia do aktualnego poziomu prądu wytwarzanego przez instalację fotowoltaiczną.
ŁADOWANIE SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH – WTYCZKI
Na rynku funkcjonują dwa rodzaje wtyczek. Pierwsza z nich przeznaczona jest do prądu przemiennego (AC), z kolei druga – prądu stałego (DC). Każda z nich posiada podtypy (mode 3 i mode 4). Czas ładowania samochodu elektrycznego w przypadku wtyczki prądu przemiennego uzależniony jest od stacji ładowania oraz rodzaju pojazdu.
W typie mode 3 dochodzi do komunikacji między ładowarką o pojazdem. Oznacza to, że samochód samodzielnie określa maksymalną moc ładowania. Moc ta uzależniona jest z kolei od mocy przetwornicy w nim zamontowanej. W przypadku ładowania samochodu prądem stałym dochodzi do bezpośredniego ładowania akumulatorów. W trybie mode 4 odbywa się tzw. szybkie ładowanie.
Na sukces firmy wpływa jednak nie tylko jakość oferowanych usług, ale również to, jak jest ona postrzegana wśród potencjalnych klientów. Korzystanie z instalacji fotowoltaicznych i energii słonecznej to bez wątpienia okazja do zaoszczędzenia pieniędzy dzięki niższym rachunkom, ale też możliwość zbudowania wizerunku biznesu, który dba o środowisko naturalne. Jest to cecha bardzo ceniona na rynku i może pomóc Twoim usługom i produktom w dotarciu do nowych odbiorców.
RODZAJE STACJI DO ŁADOWANIA SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH
SolarSpot oferuje różne modele ładowarek (AC), w których ładowanie odbywa się za sprawą prądu zmiennego. Posiadają zasilanie trójfazowe, wtyczkę typu 2 oraz kable o długości 5 m. W przypadku modeli Noark do wyboru są ładowarki mobilne oraz naścienne.
Każdy z dostępnych modeli wyróżnia się mocą ładowania na poziomie 22,1 kW. Jest to najsilniejszy rodzaj stacji, który posiada opcję przyspieszonego ładowania. Ze względu na swoją dużą wydajność są powszechnie stosowane zarówno w celach komercyjnych, jak i w przypadku domowych stacji ładowania.
Ładowarki do samochodów elektrycznych o mocy 22,1 kW projektowane są w taki sposób, aby zapewnić modułową budowę oraz skalowalność infrastruktury. Atrakcyjny design sprawia, że świetnie wpasowują się w otoczenie nowoczesnych osiedli, biurowców oraz przestrzeń miejską. Stacje ładowania samochodów elektrycznych oferowane przez SolarSpot są bardzo lekkie, mają od 3 do 5 kg, dzięki czemu ich montaż jest wyjątkowo prosty i nieinwazyjny. Ponadto posiadają długą gwarancję (od 2 do 5 lat), która obejmuje ewentualną wymianę uszkodzonego urządzenia.