Kiedy decydujemy się na uwzględnienie fotowoltaiki na etapie projektowania domu, zyskujemy możliwość zoptymalizowania budynku pod kątem wymagań technicznych planowanej inwestycji dla zapewnienia idealnych warunków do montażu modułów i ich wydajnej pracy. Wybierając szczegóły projektu, warto skupić się więc nie tylko na powierzchni, układzie pomieszczeń czy estetyce, ale też funkcjonalności, a przede wszystkim poinformować architekta o swoich planach dotyczących instalacji paneli już w początkowej fazie prac. W ten sposób system fotowoltaiczny stanie się nie tylko dodatkiem, ale integralną częścią tworzonego projektu.
Spis treści
Fotowoltaika na etapie projektowania domu. Jak uwzględnić ją w projekcie?
By wydajność domowej elektrowni słonecznej pozwalała na pokrycie zapotrzebowania energetycznego, należy zadbać o dwie rzeczy – właściwy dobór mocy oraz zapewnienie wystarczającego poziomu nasłonecznienia. Obie te kwestie są istotnie nie tylko z punktu widzenia specjalistów projektujących samą instalację, ale też architektów, którzy mogą zadbać o stworzenie odpowiednich warunków do montażu i produkcji prądu.
Co należy więc uwzględnić w projekcie domu jednorodzinnego z instalacją fotowoltaiczną?
- Dobór wielkości instalacji
Zanim architekt uwzględni instalację w projekcie, niezbędne jest dobranie jej mocy tak, by była w stanie sprostać zapotrzebowaniu energetycznemu. Wpłynie to na liczbę paneli, a więc również powierzchnię niezbędną do montażu. W przypadku modernizacji budynków wystarczy w tym momencie określić średnie zużycie prądu, korzystając z wcześniejszych rachunków, dla nowych nieruchomości należy jednak oszacować przyszłe zużycie na podstawie urządzeń i systemów elektrycznych, np. ogrzewania, które znajdą się w domu oraz liczby mieszkańców. Na tym etapie warto myśleć też przyszłościowo i zapewnić sobie możliwość ewentualnej rozbudowy instalacji w przyszłości.
- Wybór miejsca budowy
Zacienienie nawet części instalacji może znacznie wpłynąć na jej możliwości produkcyjne, dlatego istotne jest właściwe umiejscowienie budynku na terenie działki. Należy zwrócić szczególną uwagę na najbliższe otoczenie i elementy, które mogą rzucać cień na powierzchnię dachu w ciągu dnia, np. wysokie drzewa lub sąsiadujące nieruchomości.
- Orientacja budynku uwzględniająca nasłonecznienie
Właściwa orientacja dachu względem padających promieni słonecznych pozwala na maksymalne wykorzystanie nasłonecznienia. Dla instalacji montowanych na terenie Polski najkorzystniejsza jest ekspozycja południowa i to w tej lokalizacji najlepiej planować montaż. Wiedząc, że w domu zamontowana ma być fotowoltaika, na etapie projektu architekt będzie w stanie zadbać o właściwe przystosowanie właśnie tej strony dachu.
- Projekt dachu
Projekt dachu, na którym zamontowana ma być instalacja, powinien być możliwie jak najprostszy, bez elementów wpływających na zacienienie i zajmujących powierzchnię, jak kominy, różnice poziomów czy okna dachowe – dotyczy to przede wszystkim strony południowej, która zapewnia najlepsze warunki słoneczne. W ten sposób znajdzie się na nim wystarczająca ilość miejsca dla paneli, a ich równe rozmieszczenie zapewni spójny wygląd budynku.
Ważny jest też kąt nachylenia dachu. Przyjmuje się, że dla optymalnej wydajności panele powinny być montowane pod kątem od 30 do 40 stopni – kąt nachylenia spoza tego zakresu może znacznie obniżyć możliwości produkcyjne, co wpłynie na opłacalność inwestycji, a w przypadku dachów płaskich niezbędne będzie zastosowanie dodatkowej konstrukcji, co podniesie koszty.
- Zaplanowanie instalacji systemu fotowoltaicznego
Do produkcji energii słonecznej nie wystarczy instalacja modułów na dachu, inne niezbędne kroki to montaż falownika, podłączenie uziemienia oraz połączenie wszystkich elementów w jeden sprawnie działający system. Przygotowując projekt domu z fotowoltaiką, zadaniem architekta jest więc ścisła współpraca z wykonawcami instalacji elektrycznej oraz fotowoltaicznej w celu uwzględnienia optymalnych rozwiązań ułatwiających montaż i podłączenie domowej elektrowni.
Profesjonalny projekt uwzględniający Twoje potrzeby – dlaczego to się opłaca?
Budowa domu to duże przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko nakładów finansowych, ale też planowania i koordynacji pracy wykonawców zajmujących się poszczególnymi etapami realizacji. Jak zadbać więc o stworzenie budynku dopasowanego do swoich potrzeb? Jak uniknąć komplikacji i zagwarantować sprawny przebieg inwestycji? Jak zapewnić zgodność projektu fotowoltaiki z prawem budowlanym? Na wszystkie te pytania udzielić można jednej odpowiedzi i jest nią powierzenie swojego projektu specjalistom.
Współpraca z doświadczonym architektem to sprawdzony sposób na zaprojektowanie funkcjonalnego i atrakcyjnego budynku, w którym znajdzie się miejsce na wszystkie planowane dodatki i systemy, a wybierając SolarSpot, zyskujesz projekt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego stworzony od podstaw przez naszych ekspertów. Jeśli planujesz więc inwestycję w budowę nieruchomości i interesuje Cię możliwość zasilenia jej prądem prosto ze słońca – zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą!