Czy rok 2021 to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę?

znak zapytania

Niewątpliwe korzyści płynące z możliwości produkcji prądu na własne potrzeby, w połączeniu z możliwym do otrzymania na zakup instalacji fotowoltaicznej dofinansowaniem, przyczyniły się w ostatnich latach do ogromnego wzrostu popularności fotowoltaiki w Polsce – na szczególne uznanie zasługuje tu program „Mój Prąd”, który pomógł sfinansować już około 130 000 instalacji, a rozpatrywanie wniosków nadal trwa! Czy jednak teraz, na początku 2021 roku, kiedy nabór wniosków o dotacje został już zakończony, w dalszym ciągu warto decydować się na taką inwestycję? Czy zimowe miesiące to dobry czas na montaż paneli fotowoltaicznych?

Program „Mój Prąd” powróci w 2021 roku!

Mimo że nadal nie znamy wszystkich szczegółów, kolejna edycja programu „Mój Prąd” została już ogłoszona – również w 2021 roku będzie więc można uzyskać dopłatę do zakupu instalacji fotowoltaicznej. Co więcej, z informacji, które na temat powrotu programu pojawiły się do tej pory, wynika, że jego zakres zostanie rozszerzony – środki finansowe będzie można otrzymać już nie tylko na samą instalację, ale też domowe stacje ładowania dla pojazdów elektrycznych czy rozwiązania pozwalające na magazynowanie wyprodukowanej energii.

Warto podkreślić również, że w regulaminie programu „Mój Prąd” jako okres kwalifikowalności kosztów podano okres od 23.07.2019 r. do 31.12.2025 r., co oznacza, że na zakwalifikowanie się do programu mają szansę wszystkie instalacje wykonane i przyłączone w tym czasie – niezależnie od tego, czy w momencie realizacji trwał nabór wniosków, czy nie! Z planowaniem swojej inwestycji nie musisz więc czekać na rozpoczęcie kolejnego naboru.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę będzie dalej rosła

Mimo początkowych obaw związanych z ograniczeniami w produkcji komponentów, jakie pojawiły się na początku zeszłego roku wraz z pogarszaniem się sytuacji pandemicznej na świecie, wszystko wskazuje na to, że branża fotowoltaiczna nie tylko dobrze poradziła sobie z tymi trudnościami, ale może oczekiwać jeszcze szybszego rozwoju w przyszłości. Ostatnie lata przynosiły regularne obniżki kosztów, co w połączeniu z dostępnymi dopłatami i dotacjami sprawiło, że inwestycja w fotowoltaikę stała się niezwykle opłacalna – skróciło to okres zwrotu takich inwestycji i sprawiło, że znalazły się w zasięgu możliwości finansowych ogromnej ilości osób. Biorąc pod uwagę stale rosnące zainteresowanie konsumentów oraz szybujące w górę ceny energii możemy śmiało założyć, że trend ten nie tylko się utrzyma, ale wręcz przyspieszy.

opłacalność

Decydując się na własną instalację już teraz, zyskujesz szansę na uniknięcie coraz wyższych rachunków za prąd, zamiast tego inwestując swoje pieniądze w rozwiązanie, które przyniesie Ci ogromne oszczędności w przyszłości!

Ulga termomodernizacyjna i programy dofinansowań

Wpływ programu „Mój Prąd” na rozwój sektora energii słonecznej w Polsce jest niezaprzeczalny, nie jest to jednak jedyny program, który pozwala na otrzymanie dotacji na zakup instalacji. Takie dofinansowanie dostępne jest też w ramach programu „Czyste Powietrze” – tutaj ważną kwestią jest konieczność połączenia takiej inwestycji z wymianą źródła ciepła na nowocześniejsze i efektywniejsze, np. ogrzewanie elektryczne, tylko w takim wypadku można liczyć na przyznanie środków także na fotowoltaikę. Często pojawiają się również lokalne programy dopłat – co istotne, zawsze należy sprawdzać, jak w warunkach wybranych programów uregulowana jest kwestia podwójnego dofinansowania. Niektóre programy pozwalają na łączenie dotacji na ten sam cel z różnych źródeł, np. w przypadku programu „Czyste Powietrze” możliwe jest współfinansowanie inwestycji przez ten program oraz dofinansowanie gminne.

Poza dopłatami dostępnymi w ramach rządowych i regionalnych programów dostępne są również:

  • korzystne oferty kredytowe na inwestycje w ekologiczne rozwiązania,
  • ulga termomodernizacyjna, czyli możliwość odliczenia kosztów poniesionej inwestycji od podstawy podatku dochodowego.

Fotowoltaika to rozwiązanie na cały rok, nie tylko na lato

Jasno widać więc, że mimo zakończenia II naboru do programu „Mój Prąd”, inwestycja w fotowoltaikę nadal ma sens. Czy jednak warto decydować się na nią właśnie teraz? Czy może lepiej poczekać do lata? 

To, że energia słoneczna przynosi korzyści tylko i wyłącznie w sezonie letnim jest jednym z najczęściej spotykanych mitów na temat fotowoltaiki. To jednak nieprawda. Oczywiście, ponieważ wydajność paneli słonecznych zależy w dużej mierze właśnie od ilości promieni słonecznych, poziom produkcji w miesiącach letnich rzeczywiście jest większy, wytwarzanie energii trwa jednak przez cały rok – nawet zimą. W dodatku zostając prosumentem energii elektrycznej – czyli będąc jednocześnie jej producentem i konsumentem, zyskujesz możliwość odprowadzenia wyprodukowanych nadwyżek do sieci, z możliwością ich pobrania w późniejszym terminie.

Kolejnym powodem, który sprawia, że warto rozpocząć planowanie swojej inwestycji już teraz, jest ogromne zainteresowanie, które może wydłużać cały proces z powodu braku wolnych terminów. Pamiętaj też, że instalacja musi zostać podłączona do sieci, zanim zacznie przynosić korzyści, co wiąże się z dalszym oczekiwaniem – nie odkładaj więc decyzji o montażu w oczekiwaniu na idealne warunki!

W SolarSpot pomożemy Ci dobrać rozwiązania odpowiadające Twoim potrzebom, zapewniając profesjonalny projekt instalacji, montaż oraz wsparcie w zakresie starania się o dofinansowanie – jeśli chcesz więc zainwestować w energię prosto ze słońca, skontaktuj się z naszym doradcą i postaw pierwszy krok na drodze do darmowej energii!

Specjalista ds. fotowoltaiki, a tym samym żywa encyklopedia wiedzy z zakresu energii odnawialnej. Ze szczególnym zainteresowaniem wprowadza rozwiązania ekologiczne do firm i gospodarstw rolnych, wierząc że fotowoltaika stanowi najlepszy sposób na zredukowanie kosztów energii elektrycznej. Tworzy treści wyjaśniające kwestie związane z pracą elektrowni słonecznych, doborem oraz eksploatacją komponentów systemów OZE na platformie YouTube. Prywatnie – dumny psi tata.

Masz pytania?

Zadzwoń lub wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.