Za zmianą źródła ogrzewania przemawiają zarówno rosnące koszty, jak i negatywny wpływ na środowisko, jaki wywierają systemy grzewcze oparte na paliwach stałych, które są tradycyjnym rozwiązaniem w Polskich domach. Jednym z rozwiązań cieszących się rosnącym zainteresowaniem są panele grzewcze na podczerwień – wykorzystanie energii elektrycznej to tani i korzystny dla środowiska sposób na ogrzanie domu czy biznesu, szczególnie w połączeniu z energią odnawialną pochodzącą prosto z promieni słońca!
PANELE NA PODCZERWIEŃ – CO WARTO WIEDZIEĆ?
Panele grzewcze wykorzystują technologię podczerwieni, znaną również jako technologia infrared od angielskiej nazwy tego promieniowania, która stanowi skuteczne i wydajne źródło ciepła. To rozwiązanie wygodne w użyciu, łatwe w obsłudze i pozwalające na ogrzanie całego budynku i utrzymanie w nim stałej temperatury niezależnie od pory roku – w dodatku jego zasada działania, przede wszystkim równomierne rozprowadzanie ciepła, sprawia, że jest dużo bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie konwekcyjne.
PANELE PODCZERWIENI – JAKIE SĄ KORZYŚCI?
Dla osiągnięcia optymalnych efektów niezwykle ważny jest prawidłowy dobór mocy (30 W/m3). Dzięki właściwym parametrom panele pozwalają na utrzymanie stałej temperatury na poziomie 22-23°C, pobierając energię średnio przez 5 godzin w ciągu doby (jest to uśredniony wynik przy uwzględnieniu całorocznego sezonu grzewczego). To jednak sposób nie tylko na tanie źródło ciepła, promieniowanie emitowane przez panele grzewcze elektryczne wpływa również na stan samego budynku – osusza ściany, dzięki czemu eliminuje wilgoć, grzyb i pleśń, a także wszystkie powiązane z nimi problemy i negatywne skutki.
MONTAŻ PANELI GRZEWCZYCH
Panele mogą być montowane na ścianach i na suficie, a sam proces instalacji nie jest skomplikowany. Wystarczy zamontować panel na podczerwień w wybranym miejscu oraz podłączyć go do termostatu, by cieszyć się tanim źródłem ciepła w swoim domu. Na efektywność systemu ogromny wpływ ma jednak umiejscowienie panelu – wybierając idealną lokalizację warto pamiętać o kilku kwestiach:
- Panele powinny być rozmieszczone w pomieszczeniu w sposób umożliwiający równomierne rozchodzenie się promieniowania po całej jego powierzchni.
- W przypadku montażu na ścianach należy zadbać o to, by panele nie były zasłonięte, np. przez meble, co mogłoby mieć wpływ na ich efektywność.
- Umieszczając panele w łazience lub kuchni, warto wybierać modele wodoszczelne, lub zadbać o instalację w miejscu, które nie naraża urządzenia na bezpośredni kontakt z wodą.
- Miejsce instalacji powinno minimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych.