Niezależnie od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, czy mieszkamy w domu, czy mieszkaniu, sami czy z rodziną – wysokość kosztów utrzymania stale rośnie. Jest to szczególnie widoczne w coraz wyższych kwotach, jakie znajdujemy na rachunkach za wykorzystaną energię elektryczną. By zrozumieć, za co dokładnie płacimy i co składa się na kwotę do zapłaty, warto wiedzieć jak czytać rachunek za prąd.
Spis treści
Jakie elementy składają się na nasz rachunek za prąd?
- Energia czynna: Określa cenę za wykorzystany w danym okresie rozliczeniowym prąd. Składa się na nią iloczyn ceny za 1 kWh oraz ilości zużytej energii elektrycznej.
- Opłata przesyłowa stała: Jest to stała opłata doliczana do rachunku mająca na celu pokrycie kosztów utrzymania i konserwacji urządzeń elektrycznych poniesionych przez operatora. Jako opłata za korzystanie z sieci przesyłowej i dystrybucyjnej jest ona niezależna od ilości zużytej przez nas energii. Środki pochodzące z tej puli kierowane są również na utrzymanie grup interwencyjnych.
- Opłata abonamentowa: Ta opłata związana jest z ponoszonymi przez operatora kosztami wynikającymi z obsługi klienta, czyli między innymi przygotowywanie rachunków czy odczytywanie liczników energii.
- Opłata przejściowa: Jest to opłata za dostęp do krajowego systemu elektroenergetycznego.
- Opłata jakościowa: Pokrywa koszty utrzymania systemu elektroenergetycznego w dobrym stanie, co gwarantuje stabilność i jakość dostaw energii.
- Opłata OZE: Jest to mechanizm wsparcia produkcji energii z odnawialnych źródeł energii. W chwili obecnej jest ona utrzymywana na poziomie zerowym.
- Opłata kogeneracyjna: To opłata doliczana do kosztu dystrybucji prądu – jej celem jest wspieranie ekologicznych sposobów produkcji ciepła i energii.
Z czego wynikają podwyżki cen prądu?
To, że ceny za wykorzystywaną przez nas energię elektryczną idą w górę, nie jest już dla nikogo zaskoczeniem. Nie tylko doświadczamy tego osobiście – temat ten często poruszany jest również w wiadomościach oraz codziennych rozmowach. Jednak powody tych podwyżek nie zawsze są już tak oczywiste. Co więc wpływa na wysokość naszych rachunków?
- Rosnące ceny wydobycia węgla. Produkowana w Polsce energia elektryczna pochodzi głównie z węgla, a koszty wydobycia tego surowca stale rosną – jest tak między innymi dlatego, że w polskich kopalniach do wydobycia często stosuję się metodę głębinową, która podnosi koszty. Wyższe koszty pozyskania węgla przenoszą się więc bezpośrednio na cenę prądu.
- Monopolizacja rynku. Działanie na rynku kilku podmiotów oferujących podobny produkt jest sytuacją bardzo korzystną dla konsumentów – większa konkurencja sprawia, że odbiorcy mogą liczyć na korzystniejsze warunki. Specyfika polskiego rynku energetycznego opiera się jednak na kontrolowaniu większej części rynku przez ograniczoną liczbę producentów, co negatywnie odbija się na cenach.
- Koszty modernizacji sieci. Bez podjęcia kroków w kierunku modernizacji krajowej sieci energetycznej już niedługo nie będzie ona wystarczająco wydajna, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. W połączeniu z koniecznością modernizacji elektrowni składa się to na duży wydatek, którego koszt uwidacznia się w cenach prądu.
- Ceny uprawnień do emisji CO2. Rosnące ceny uprawnień emisji CO2 mają znaczny wpływ na nasze rachunki, głównie z powodu dużego udziału węgla w krajowej produkcji energii.
Ceny prądu w przyszłości będą jeszcze wyższe
W ciągu ostatnich 18 miesięcy podwyżki cen nie były odczuwalne dla indywidualnych odbiorców energii elektrycznej z powodu ich zamrożenia. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie jest to sytuacja stała, a wzrost kosztów związanych ze zużyciem prądu może w przyszłości sięgnąć nawet poziomu 50%. W dodatku na wysokość naszych wydatków wpłynie również wprowadzenie nowej opłaty, którą jest opłata mocowa. Dokładniejsze informacje na temat wysokości opłaty poznamy już 30 września 2020 r.
Rosnące ceny są już stałym elementem naszej rzeczywistości, nie znaczy to jednak, że jesteś skazany na pogodzenie się z większymi wydatkami. Decydując się na produkcję prądu na własne potrzeby przy wykorzystaniu energii słonecznej, jesteś w stanie nie tylko obniżyć koszty utrzymania, ale też cieszyć się darmowym prądem prosto ze słońca! Własna instalacja fotowoltaiczna to spora inwestycja, jednak decydując się na współpracę z SolarSpot, zyskujesz wsparcie ekspertów, którzy doradzą Ci najwygodniejsze i najkorzystniejsze sposoby finansowania zakupu instalacji fotowoltaicznej, dzięki czemu nie będzie ona tak dużym obciążeniem dla Twoich finansów.