Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że wiele osób decyduje się na inwestowanie w energooszczędne sprzęty, a nawet próbuje ograniczać poziom zużycia prądu. Taki krok nie daje jednak gwarancji oszczędności, kiedy rosnące wydatki nie wynikają ze zwiększonego poboru energii, a raczej ze wzrostu jej ceny.
W takim wypadku najskuteczniejszym sposobem na ograniczenie kosztów utrzymania jest właśnie fotowoltaika. Własna instalacja odciąży domowy budżet i zapewni nam wystarczającą ilość prądu na pokrycie naszych potrzeb – tanią energię możemy jednak wykorzystać również w celu osiągania dalszych korzyści. Jak to jednak zrobić? Z czym możemy połączyć fotowoltaikę, by nasze oszczędności były jeszcze większe?
Spis treści
Z czym można połączyć instalację fotowoltaiczną?
Nowoczesne domy i wykorzystywane w nich systemy muszą zapewniać przede wszystkim wygodę i wydajność, coraz większą uwagę przykłada się jednak również do ich wpływu na środowisko oraz nasze wydatki. Sama instalacja fotowoltaiczna jest pierwszym krokiem – możemy dobrać do niej również inne rozwiązania, które sprawią, że to nasze oszczędności, nie wydatki, będą rosły.
Energię elektryczną możemy wykorzystać na przykład w kuchni, zamieniając naszą starą kuchenkę gazową na kuchenkę elektryczną lub płytę indukcyjną. Wykorzystując takie rozwiązania, nie tylko podwyższamy jakość swojego codziennego życia, czyniąc nawet najzwyklejsze czynności jak gotowanie dużo wygodniejszymi, ale obniżamy też koszty utrzymania domu.
Energię wyprodukowaną z promieni słonecznych możemy wykorzystać również do ogrzania budynku – w tym celu posłużyć nam może pompa ciepła lub kocioł elektryczny. Ogrzewanie elektryczne łączy w sobie cztery ogromne zalety:
- po pierwsze – jest to po prostu wygodne. Takie systemy są praktycznie bezobsługowe, szczególnie kiedy porównamy ich działanie na przykład z nakładem pracy związanym z ogrzewaniem domu za pomocą pieca węglowego,
- po drugie – są przyjazne dla środowiska. Nasz dom zachowuje swój komfort i odpowiednią temperaturę, a my w trakcie jego ogrzania nie wytwarzamy zanieczyszczeń,
- po trzecie – jak wszystkie nowoczesne systemy oparte na zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, również działanie ogrzewania elektrycznego jesteśmy w stanie stale monitorować za pośrednictwem aplikacji,
- po czwarte – ostatnią, i najprawdopodobniej najistotniejszą dla wielu osób kwestią są generowane oszczędności – obniżki kosztów mogą sięgać poziomu aż 90% w porównaniu z alternatywnymi systemami grzewczymi.
Inne bazujące na energii elektrycznej rozwiązania, które możemy wykorzystać do ogrzania domu to na przykład maty grzewcze i folie grzewcze, stosowane na przykład przy ogrzewaniu podłogowym, ale też grzejniki konwektorowe czy promienniki podczerwieni.
Dzięki czerpaniu energii z fotowoltaiki, wydajnemu systemowi ogrzewania oraz dobrej izolacji budynku jesteśmy w stanie osiągnąć oszczędności na bardzo wysokim poziomie. Wyprodukowana przez naszą instalację energia może nam jednak służyć nie tylko w samym domu, ale także poza nim. Jak to możliwe? Coraz większą popularność zyskują pojazdy elektryczne – wykorzystując do naładowania baterii energię słoneczną poruszamy się po drogach bez żadnych dodatkowych kosztów!
Powyższe przykłady jasno pokazują, że instalacja fotowoltaiczna oferuje dużo więcej korzyści niż tylko sama tańsza energia – jej montaż daje nam również szansę na dalsze oszczędności. Nie przepłacaj więc za prąd i ogrzewanie – dowiedz się już dziś, czy fotowoltaika sprawdzi się również w Twoim domu!